Večer

Autor: Martin Masaryk | 21.12.2005 o 12:31 | Karma článku: 3,12 | Prečítané:  1040x

Prešlo pár hodín. Vstal, najedol sa a v ruke s cigaretou vyšiel na balkón. Chvíľu sa kochal panorámou mesta, ktoré sa pred ním rozťahovalo ako obrovský betónový gigant, ako slepá škvrna domovov,čo sa znenazdajky zahryzla do všetkých kútov úpätia Malých Karpát. Zapálil si. Zažmurkal oslepený plameňom zapalovača. Potiahol z cigarety a tá sa len neochotne s rytmickým zapraskaním, poddala tlaku, ktorý mnohokrát presiahol jej vôlu po kompaktnosti.


Bola noc.
On sám. Entita s kúskom dymiacej predpovede smrti, anonymne vyčumujúca z balkóna jednej z tisícov bratislavských bytoviek. Ostré svetlá, tie pominuteľné majáky brál ulíc, hrubo prehlušovali svit hviezd. Ľudia z mesta majú slabé hviezdne vedomie. Mesiac je pre nich len matný odkaz augustovej noci, viac pripomínajúci šum mora, než rachot nočnej linky a hviezdy, hviezdy na ktoré už takmer zabudli, len doménou astrológie a spravodajských šotov z ISS.
"Panoptikum," zahundral potichu "tragikomické panoptikum ľudských osudov, prinútených spolunažívať v priestranstvách, ktoré svojímy rozmermi nezodpovedajú ani životným potrebám psa. Bác! Dobre nám tak. Nenadarmo o nás Sartre vravel, že sme neužitočná vášeň. Prostá existencia. Nezdôvodniteľná a bez dôvodu. Vyrážka na uzlovitej ruke starca.
Sme vrchol a zároveň kliniec do rakvy. Sme kritická hranica a maximálna možná miera únosnosti. Sme predpoveď pádu.
Naša planéta, síce blankytne modrá, krásna, vznášajúca sa v nekonečných priestranstvách, ako oku lahodiace zjavenie, imponujúce každej esteticky cítiacej bytosti... a predsa príliš malá na to, aby poskytla podmienky pre rozvoj skutočne inteligentného života. Príliš malá na to, aby uniesla jedno obrovské ľudské ego. Príliš malá..."
Sklonil hlavu. Zahodil čmudiaci ohorok.
Deň sa pomaly končil. Ráno, kedy sa otváral súbežne s kvetmi, občerstvený vtáčim spevom prerástlo v obed - teplý a nevýrazný. Tiene sa pomaly preklopili a v ich predlžujúcich sa siluetách dorástol večer. Deň zostarol. Klesol zo smutnou symbolikou porazených k zemi, drvený váhou noci, ktorá mu kedysi dala život.
Začalo poprchať.
Náhle zadul vietor a on zazrel listy v momente, kedy sa v krátkom, letmom dotyku pohladili navzájom.
"Láska je vzťah dvoch kvapiek dažďa." povedal
"Áno," zaševelil vietor "viem všetko..."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sulík: Ak by Kiska založil stranu, stane sa len ďalším rozbíjačom pravice

Ficova hviezda padá a teraz by sa ešte vedel zachrániť na jedno volebné obdobie, hovorí pre SME predseda SaS RICHARD SULÍK o tom, komu by vyhovovali predčasné voľby.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Kultúrna vojna sa začala, konzervatívci sa pridali k fašistom

Rozpútala sa ďalšia časť kulturkampfu.

EKONOMIKA

Rakúska pošta potrebuje ľudí, hľadá ich aj na Slovensku

Priemerný plat zamestnanca Slovenskej pošty je 727 eur.


Už ste čítali?