boh - produkt evolúcie?

Autor: Martin Masaryk | 22.12.2005 o 13:12 | Karma článku: 6,89 | Prečítané:  2212x

Kreacionizmus, evolúcia, inteligentný dizajn...tri odporujúce si pohlady na vznik života, či na vznik vesmíru ako takého. Ale je tomu tak naozaj? Nezvolili sme len nesprávny prístup? Nemôžu tieto teórie navzájom dopĺňať jedna druhú, či presnejšie - v rámci historickej postupnosti - na seba nadväzovať? A vôbec, nebývajú odpovede na naše otázky skôr v nás?

Naše dejiny sú dejinami našej psychiky. S istou dávkou nadsázky ich môžeme prirovnať k postupnému dozrievaniu ľudskej bytosti - pravda, kvalita sa od osoby k osobe líši. Mladý človek si postupom času osvojuje isté normy správania, adaptuje a zapája sa do spoločnosti - preberá jej zákonitosti a konečne, jeho život vyúsťuje v tom, ako úspešne dokáže vyprofilovať vzťah seba, ako osoby a spoločnosti, ako fungujúceho systému postaveného na vzájomnej dohode,

Nedeliteľnou súčasťou adaptácie každého jedinca je zároveň i vyjasnenie postoja k sebe samému. Ľudský rozum vznikal(vznikol) za účelom prispôsobenia sa. Schopnosť myslieť je len jedna s jeho funkcií. Samozrejme dôležitá, no nie všemocná.

Ľudský rozum má svoje hranice. Vždy ich mal. Odpoveď na otázku šírky, či skôr plošného uchopenia skutočnosti, dáva veda. V posledných storočiach sa stala mentálnou potravou značnej časti populácie a súbežne s množstvom "kalórií" ktoré nám cez svoje objavy ponúkla, rástla i naša schopnosť chápať a rozumieť tomu, čoho zmysel nám nedostatkom faktov unikal.

Dnes veda dorastá do velkosti. Jej schopnosť vysvetliť pokrýva mnoho. Mnoho, ale nie všetko.

Náboženstvo ponúka odpoveď na miestach, kam veda zatiaľ nedorazila.

Vedecké bádanie sa totiž pohybuje v rámci chladných kalkulov, metódy pokus-omyl a tie nedokážu zasiahnuť typ ľudí, ktorý reflektuje chod vecí cez pocity.

Nič to ale nemení na veci, že veda už posledných dvesto-tristo rokov vieru s nášho myslenia pomaly vytesňuje. Pôvodné mýtické a nevysvetliteľné javy sa postupne vysvetlujú, čím prichádzajú o svoje "nadprirodzené" čaro.

Boha stvorila ľudská mysel ako kvázi všeobjasňujúci princíp v dobách, kedy sme nevedeli prakticky nič. Kreacionizmus nielen suploval vedu, dlhú dobu sa ju snažil, ako niečo nebezpečné, zničiť. A inteligentný dizajn - iba stará náuka v novom šate.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sulík: Ak by Kiska založil stranu, stane sa len ďalším rozbíjačom pravice

Ficova hviezda padá a teraz by sa ešte vedel zachrániť na jedno volebné obdobie, hovorí pre SME predseda SaS RICHARD SULÍK o tom, komu by vyhovovali predčasné voľby.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Kultúrna vojna sa začala, konzervatívci sa pridali k fašistom

Rozpútala sa ďalšia časť kulturkampfu.

EKONOMIKA

Rakúska pošta potrebuje ľudí, hľadá ich aj na Slovensku

Priemerný plat zamestnanca Slovenskej pošty je 727 eur.


Už ste čítali?